Co to jest UPS?
Zasilacz UPS to urządzenie zapewniające nieprzerwany dostęp prądu do różnych urządzeń, dzięki któremu mogą one pracować w trybie ciągłym. UPS okazuje się sprzętem przydatnym w domu i w firmie. Wszelkie problemy z zasilaniem mogą skutkować utratą danych, jak i uszkodzeniem sprzętów elektrycznych. Przed tym właśnie chroni nas UPS. Co warto o nim jeszcze wiedzieć i jak wybrać zasilacz UPS, który sprosta naszym potrzebom?
Co to jest UPS? Charakterystyka zasilaczy awaryjnych UPS do domu i biura
Czym jest UPS? Zasilacz awaryjny UPS to urządzenie służące do zasilania urządzeń elektrycznych w przypadku awarii sieci elektrycznej. Sprzęt ten sprawdzi się w domu, firmach, szkołach, przychodniach i w wielu innych miejscach. Zadaniem tego urządzenia jest ochrona sprzętu elektronicznego przed nagłymi spadkami napięcia, zanikami prądu i przepięciami.
Co ważne, w przypadku awarii zasilania, produkt ten zapewnia nam zasilanie z baterii. Dzięki temu skutecznie podtrzymuje działanie urządzeń elektrycznych, a my mamy czas np. na bezpieczne zapisanie plików i wyłączenie komputera. Z możliwości tych zasilaczy korzystają serwerownie, monitoringi, centra danych, systemy telekomunikacyjne czy systemy ochrony przeciwpożarowej, dla których podstawą jest ciągłe zasilanie. UPS składa się z prostownika, akumulatora, falownika oraz trwałej obudowy. Bardziej zaawansowane modele posiadają szereg przydatnych funkcji.
Jak działa zasilacz UPS do domu? Sposób zasilania urządzeń elektrycznych
UPS jest to system awaryjnego zasilania urządzeń elektronicznych, które zostały do niego podłączone. Sprzęt ten umożliwia podtrzymywanie zasilania sprzętów w określonym czasie oraz danej mocy. Czas podtrzymywania różni się w zależności od danego modelu. Akumulatory znajdujące się w zasilaczach awaryjnych kumulują prąd pobierany z sieci. W przypadku chwilowego zaniku zasilania czy awarii w dostawie prądu sprzęt ten podtrzymuje pracę urządzeń, poprzez dostarczanie do nich zmagazynowanej wcześniej energii elektrycznej w bateriach.
Rodzaje zasilaczy UPS do domu- UPS offline i online
W sprzedaży dostępne są zasilacze awaryjne UPS online, zasilacze offline oraz modele line-interactive.
- zasilacz offline- podstawowy rodzaj UPS, który w obecności zasilania sieciowego przekazuje prąd do urządzenia, a w razie przerwania zasilania, odbiorniki rozpoczynają pobieranie prądu z akumulatora. Przełączanie pomiędzy zasilaczami odbywa się błyskawicznie, nie powodując żadnych zakłóceń. Sprzęty te nadają się do podtrzymywania zasilania w warunkach domowych,
- zasilacz online- bezprzerwowe zasilacze pobierają energię wprost z akumulatora, są niezawodne i szybkie w swoim działaniu. Nadają się do zasilania serwerów, komputerów biurowych i kluczowych urządzeń, które muszą działać nieprzerwanie,
- UPS line-interactive- bardziej zaawansowane modele, które monitorują poziom napięcia oraz automatyczne regulują jego wartość. Przeciwdziałają uszkodzeniom sprzętu, do których mogłyby doprowadzić wahania mocy. Wbudowany regulator napięcia (AVR) gwarantuje stabilne zasilanie bez konieczności częstego przełączania na baterię.
Jakie urządzenia elektryczne można podłączyć do zasilacza UPS?
W przypadku zaniku zasilania i długich przerw w dostawie energii zasilacz UPS okazuje się niezwykle przydatnym i funkcjonalnym sprzętem. Po to rozwiązanie sięgają zarówno prywatne osoby, jak i biura oraz przemysł. Warto pamiętać, że brak zasilania z sieci może doprowadzić do wielu problemów, spadku efektywności pracy oraz utraty istotnych informacji. Ponadto, wahania napięcia mogą zniszczyć cenny sprzęt elektroniczny. Zasilacz awaryjny nadaje się do podtrzymywania zasilania takich urządzeń jak: komputery stacjonarne, pompy obiegowe kotła, pompy ogrzewania lokalnego, palniki na pelety, solarne podgrzewacze wody, urządzenia serwerowe, urządzenia peryferyjne i wiele więcej.
Jak wybrać odpowiedni zasilacz UPS do komputera?
Wybierając UPS, należy uwzględnić kilka istotnych aspektów. Ważna jest zwłaszcza inwestycja w sprzęt o mocy, która wystarczy na zasilenie domowych urządzeń. Wysoka moc zasilacza UPS sprawdzi się w przypadku sporej ilości urządzeń i wtedy, kiedy zależy nam na pewnym zapasie mocy. Nie bez znaczenia jest też wytrzymałość i wydajność zasilacza. Musi on w końcu wytrzymać ciągłe obciążenia. Ważnym parametrem jest też pojemność baterii. Im większa, tym dłuższy czas zasilacz będzie dostarczał prąd do urządzeń. Sprawdź również zakres napięć wejściowych i wyjściowych. Sięgnij po model wygodny i prosty w obsłudze, jak sprzęty od polskiej marki GT.
Zasilacz UPS do serwera czy komputera zwiększa wydajność oraz niezawodność systemu. W razie braku prądu gwarantuje nieprzerwane zasilanie oraz wysoką ochronę przed skokami i zmianami napięć. To też świetna opcja dla krytycznych systemów, dla których kluczowe jest ciągłe zasilanie. Chcąc zapewnić sobie wystarczający stopień ochrony, należy dobrać odpowiedni model zasilacza. Pod uwagę weź rodzaj i ilość sprzętów, jakie chcesz objąć ochroną, a także takie parametry UPS jak: wydajność, pojemność akumulatora czy łatwość instalacji.